Ile wody powinny pić psy?

Lato to świetny okres by sprawdzić ile wody pije nasz pies. Jest to bardzo przydatna informacja, ponieważ może pomóc nam określić stan zdrowia naszego pupila.

Wielu właścicieli po prostu zostawia miskę z wodą myśląc, że pies sam najlepiej wie ile ma pić. Jeśli będzie potrzebował wody to podejdzie do miski i zaspokoi pragnienie. Ale ile tej wody właściwie potrzebuje? Monitorowanie spożycia płynów, pomoże twojemu psu pozostać w zdrowiu. Zapobiegniesz niektórym chorobom i zapewnisz psu odpowiednie nawodnienie.

Część psów sama potrafi określić odpowiadający im poziom spożycia płynów. Jednak niektóre piją za mało, a niektóre za dużo. Jeśli pies należy to tej pierwszej grupy to jest narażony na takie przypadłości jak: kamienie nerkowe, wady narządów wewnętrznych a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Z kolei u drugiej grupy wystąpić mogą: wzdęcia żołądka, nierównowaga elektrolitowa czy nawet hiponatremia.

Miej również na uwadze, że jeśli twój pies pije za mało lub za dużo, może się to wiązać z jakąś chorobą. Małe spożycie wody może wskazywać na parwowirozę, leptowirozę lub zapalenie trzustki. Zbyt duża ilość płynów pita przez psa może oznaczać zapalenie pęcherza lub inną infekcję albo cukrzycę. Najlepiej wybrać się do weterynarza jeśli zauważyliśmy jakiekolwiek objawy.

Optymalna ilość

Ile powinien pić i jak bardzo powinniśmy kontrolować spożycie wody zależy od kilku czynników:

  • Rozmiar: średnio zdrowy pies pije od 30-60 ml wody na kilogram masy ciała (dziennie)
  • Karma: Psy jedzące tylko suchą karmę będą potrzebowały trochę więcej wody niż te, które jedzą mokrą karmę. Unikajmy jakichkolwiek składników zwiększających pragnienie np. sód.
  • Wiek: szczeniaki piją około pół szklanki co dwie godziny. Im trzeba się bardziej przyglądać. Starsze psy lepiej kontrolują swoje potrzeby.
  • Pogoda: im cieplej tym większe ubytki wody, więc spożycie będzie większe.
  • Leki: jeśli podajemy psu jakieś leki, zapytajmy weterynarza czy musimy mu zapewnić więcej wody czy mniej.
  • Ćwiczenia: po każdym większym wysiłku trzeba zapewnić psu dostęp do wody. Nie dawajmy mu jednak jej od razu. Podawajmy mu ją po trochu. Zapobiegnie to wzdęciom.

Jak sprawdzić czy pies jest odwodniony

Aby to zrobić złap skórę psa na tyłach szyi. Lekko ściśnij i puść. Odpowiednio nawodniona skóra od razu wróci na swoje miejsce, podczas gdy odwodniona będzie wracać powoli i uformuje lekką górkę. Można też sprawdzić dziąsła czworonoga. Jeśli są wilgotne i śliskie, to wszystko jest w porządku. Matowe i lepkie sugerują zbyt małe spożycie wody.

Psy pijące za dużo mogą wymiotować i wydawać się rozkojarzone.

Jak przeciwdziałać nieporządanym sytuacjom? Dajemy kilka rad.

Piją za mało

  • Modyfikacja zachowań: za każdym razem, kiedy idzie się napić, pochwal go lub daj mu nagrodę.
  • Strategiczne miejsca: kładź miski z wodą obok jedzenia, tam gdzie śpi i przebywa.
  • Rosół: jeśli twój pies odmawia spożycia wody, możesz dać mu trochę rosołu a następnie dodawaj do niego coraz więcej wody.

Piją za dużo

  • Dolewki: możesz nadal zostawiać psu miskę z wodą, ale musisz ją racjonować na cały dzień.
  • Automatyzacja: problem z większością podajników jest taki, że jeśli poziom wody będzie niski to automatycznie uzupełniają braki. Nie wiesz wtedy dokładnie ile wody pies wypił. Można kupić specjalną maszynę, która będzie dozować odpowiednie dawki.

Pamiętajmy, że warto wiedzieć ile wody spożywa nasz pies. Może to tylko pomóc. Zarówno nam jak i naszemu pupilowi.

Kategoria: