Co zabiera nasze psy?

Nowe badania pokazują na co umierają nasze psy i które z nich są podatne na określone choroby.

Zakrojone na szeroką skalę badania, bo obejmujące ponad 75 000 psów z lat 1984-2004, dostarczają cennych informacji na temat śmiertelności naszych pupili. Badania zostały przeprowadzone przez Uniwersytet Stanu Georgia. Potwierdzają część znanych teorii a na inne dają zupełnie nowe spojrzenie. Pozwoliły na lepsze poznanie tego, co zabiera naszych najlepszych przyjaciół do psiego nieba. „Dzięki badaniom będziemy mogli łatwiej dowiedzieć się co zaszkodzi naszym psom. Pozwolą również na utrzymanie ich zdrowia w odpowiedniej kondycji” - mówi Kate Creevy, jedna z współautorek badań. Oto 5 wybranych faktów z przeprowadzonych badań

  1. Małe psy żyją dłużej
    Stara prawda się potwierdza. W większości przypadków im ssak jest większy tym większe są szanse na jego dłuższe życie. U psów zaś jest wręcz odwrotnie. To właśnie te mniejsze mogą liczyć na dłuższy pobyt na ziemi.

  2. Małe i duże psy umierają z innych przyczyn
    Badania pokazują, że większe psy częściej umierają z powodu chorób układu mięśniowo-szkieletowego i układu pokarmowego. Są również bardziej podatne na wystąpienie raka. U mniejszych psów częściej występują choroby związane z nieprawidłowym metabolizmem takie jak cukrzyca czy choroba Cushinga.

  3. U niektórych ras występowanie raka jest znacznie częstsze
    Dotyczy to zwłaszcza bokserów i golden retrieverów. Do tej pory to odpowiednio 44% i 50% przyczyn śmierci psów tych ras. Również Bouvier des Flandres, trochę mniej popularna rasa, jest narażona na wystąpienie raka. Ta choroba powoduje aż 47% zgonów psów tej rasy.

  4. Chihuahua musi uważać na serce
    U psów rasy chihuahua najczęstszą przyczyną śmierci są z kolei choroby układu sercowo-naczyniowego. W badaniach na te choroby umarło 19% psów chihuahua oraz ponad 21% maltańczyków.

  5. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć
    Tak jak w przypadku ludzi. Trzeba skupić się na zapobieganiu chorobom, niż później zastanawiać się nad tym, co zrobiliśmy nie tak. Zapewnijmy psom odpowiednią dawkę ruchu, opiekę zdrowotną i przede wszystkim starajmy się karmić je odpowiednim pożywieniem. Dane na ten temat można znaleźć wszędzie. Nie bójmy się zapytać o to również naszego weterynarza, który na pewno z chęcią nam pomoże.

Kategoria: